calendar-circle

اخبار روز

8:11 ب.ظ / 3 خرداد 1403

تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان

تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان در چیست؟

شما به عنوان فردی که به تازگی نیازمند یک پرینتر در منزل و یا محل کار خود شده اید، این سوال شاید برای شما به وجود آید که تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان در چیست؟ در همین ابتدا بهتر است که بگوییم این دو پرینتر تفاوت های بسیار زیادی با یک دیگر دارند و پرینترهای لیزری نسبت به جوهر افشان جدیدتر و تازه تر هستند به همین دلیل باید آشنایی کامل با پرینتر لیزری و جوهر افشان داشته باشید تا بتوانید آگاهانه تر در خرید تصمیم گیری کنید، در ادامه مقاله آوا فرهنگ آریا به معرفی کامل پرینتر لیزری و جوهر افشان و بررسی تفاوت های آن ها با یک دیگر می پردازیم:

پرینتر لیزری

پرینترهای لیزری مثل پرینترهای جوهر افشان استفاده ای از جوهر نمی کنند، در واقع با خواندن داده های الکترونیکی از رایانه شما اطلاعات را به یک درام در داخل پرینتر فرستاده و با ذوب پودر تونر روی کاغذ یک چاپ ایجاد می کنند، پرینترهای لیزری قیمت گران تری نسبت به جوهر افشان دارند و کارتریج های تونری که استفاده می کنند گران تر هستند، اما از آن جایی که هزینه کلی کمتری هر صفحه و سرعت چاپ سریع‌تری دارند، برای استفاده دراز مدت گزینه مقرون به‌ صرفه‌ تری هستند.

اگر شما دیر به دیر از پرینتر استفاده می کنید، در اکثر پیشنهاداتی که به شما می شود این را می شنوید که یک پرینتر جوهر افشان خریداری کنید، اما هر کسی که این پیشنهاد را داد متوجه شد بعد از مدتی که از پرینتر جوهر افشان استفاده کردند جوهر آن به صورت کامل خشک شده است، به همین دلیل پیشنهاد ما است که با افزایش مقدار بودجه خود یک پرینتر لیزری با قیمت ارزان خریداری کنید تا بتوانید در هر زمانی از آن استفاده کنید و نگران خشک شدن جوهر آن نباشید.

پرینتر لیزری
پرینتر لیزری

همین طور اگر از پرینتر خود به طور مداوم برای چاپ عکس استفاده می کنید اما به کیفیت بالا آن ها نیازی ندارید، خرید یک پرینتر لیزری گزینه عالی است و دوام بیشتری هم دارد.

پرینتر جوهر افشان

در پرینترهای جوهرافشان جهت چاپ متن، گرافیک و تصاویر روی انواع مختلف کاغذ از جوهر استفاده می‌ شود، یعنی این پرینترها با پاشیدن قطرات بسیار ریز جوهر روی کاغذ عملیات چاپ را انجام می دهند، پرینترهای جوهرافشان معمولاً قیمت پایینی دارند و کوچک هستند.

برای کسانی که به دنبال یک پرینتر کوچک هستند تا بتواند صفحات متنی و عکس‌های باکیفیتی را پرینت بگیرند، پرینتر جوهر افشان گزینه عالی برای خرید است، دقت کنید که پرینترهای جوهر افشان ارزان قیمت ممکن است هزینه گزافی را برای شما به همراه داشته باشند.

اگر استفاده شما از پرینتر بیشتر برای پرینت تصاویر می باشد و عکس‌های با وضاحت بالا می خواهید و مقدار اسناد متنی شما برای پرینت کم است، پیشنهاد ما این است که یک پرینتر جوهرافشان خریداری کنید.

تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان

تا به این جا متوجه شدید که پرینترهای لیزری و جوهر افشان چگونه هستند و چگونه کار می کنند و برای چه کاری مناسب تر هستند اما سوال مهمی که از ابتدا ذهن ما را درگیر کرده بود این است که تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان در چیست؟

پرینتر جوهر افشان
پرینتر جوهر افشان
  1. کیفیت چاپ

کیفیت عکس ها اهمیت بسیار بالایی دارند، به همین دلیل به هنگام خرید پرینتر قطعا دنبال دستگاهی می روید که عکس ها را در بالاترین کیفیت چاپ می کند، پرینتر لیزری برای چاپ عکس های با کیفیت مناسب نیست و هر عکاسی چاپ عکس های خود را به دستگاه پرینتر لیزری نمی سپارد، اما پرینترهای جوهر افشان عکس های باکیفیت تری با تمام جزئیات چاپ می کند.

بسیاری از مردم ممکن است فکر کنند که از پرینترهای لیزری فقط برای چاپ متون سیاه و سفید استفاده می کنند، اما باید بگوییم که می توان از برخی پرینترهای لیزری برای چاپ رنگی هم استفاده کرد و به دلیل جدید بودن این پرینترها نسبت به پرینترهای جوهر افشان، همچنان کیفیت آن ها در حال بهبود است.

  1. سرعت چاپ

پرینترهای لیزری سرعت بالاتری در چاپ اسناد و مدارک دارند و پرینترهای جوهر افشان به دلیل چاپ عکس های با کیفیت بالا، سرعت کمتری نسبت به پرینترهای لیزری دارند.

  1. کاغذ قابل چاپ

به دلیل این که پرینترهای جوهر افشان از جوهر برای چاپ روی هر نوع کاغذ ضخیم و گلاسه استفاده می کنند، با چاپگرهای جوهرافشان می توانید عکسی با کیفیت روی کاغذ گلاسه ضخیم به چاپ برسانید ولی از آن جایی که در پرینترهای لیزری محدودیت بیشتری جهت استفاده از کاغذ وجود دارد، هر کاغذی با هر ضخامتی را نمی توان چاپ کرد.

  1. قیمت کارتریج

پرینترهای جوهر افشان رنگ های بیشتری را شامل می شوند و از 4 کارتریج رنگی برخوردار هستند، به همین دلیل قیمت کارتریج ها ممکن است حتی نزدیک به قیمت خرید خود پرینتر باشد البته ناگفته نماند که برخی کارتریج ها را می توان شارژ کرد اما می تواند به هد پرینتر شما آسیب وارد کند، در پرینترهای لیزری کارتریج ها قیمت کمتری دارند.

  1. مواد مصرفی

پرینترهای لیزری از پودرهای مخصوص جهت چاپ بهره می برند و بعد از انجام شدن چاپ روی کاغذ قرار گرفته می شود و باید بگوییم که آسیبی به کاغذهای نازک هم نمی زنند، اما در پرینترهای جوهر افشان به دلیل این که از جوهر برای مرطوب کردن سطح کاغذ استفاده می کنند، برجستگی هایی روی کاغذهای نازک ایجاد می کنند.

  1. حساسیت تجهیزات

از آن جایی که در پرینترهای جوهر افشان از رنگ های با کیفیت استفاده می شود، اگر موقعی از رنگ های بی کیفیت و غیر اورجینال در دستگاه خود استفاده کنید، به پرینتر آسیب وارد می شود و می تواند نیازمند تعمیر باشد، اما در پرینترهای لیزری حتی اگر از پودرهای شارژ کارتریج استفاده کنید آسیب جدی به دستگاه وارد نمی شود و می توانید مدت زیادی از آن استفاده کنید.

تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان
تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان
  1. قابلیت ها و امکانات

برخی مدل های پرینتر لیزری به صورت سه کاره و چند کاره تولید و ساخته می شوند که به همراه این دستگاه ها، یک دستگاه کپی یا اسکن و یا فکس عرضه می شود، مسلما خریدن این دستگاه ها خیلی به صرفه است چرا که قابلیت ها و امکانات متفاوتی به کاربران ارائه می شود، اما پرینترهای جوهر افشان از چنین امکانی برخوردار نیستند و بدون امکانات عرضه می شوند.

  1. ابعاد کاغذ

ابعاد کاغذ در پرینترها را باید به درستی انتخاب کرد چرا که بسیار مهم است و در قیمت آن موثر است، اندازه A4 یک اندازه رایج در پرینترها است و دیگر نیازی نیست پرینترهای بزرگ تر خریداری کنید، پرینترهای لیزری در ابعاد A4 قابل عرضه هستند و پرینترهای جوهر افشان تنوع بالاتری در ابعاد به نسبت پرینترهای لیزری دارند.

  1. بازده صفحه

در پرینترهای لیزری صفحات بیشتری می توان چاپ کرد و در پرینترهای جوهر افشان می توان تعدادی بین 135 تا 1000 صفحه چاپ کرد البته این پرینترها دارای انواع مختلفی هستند و در اندازه های بزرگتر با مخزن جوهر بزرگ تر می توان تعداد تا 7000 صفحه را هم چاپ کرد، اما به طور کلی اگر نمی خواهید به صورت مکرر جوهر عوض کنید خرید پرینترهای لیزری گزینه بهتری است و می توان صفحات بیشتری را چاپ کرد.

اشتراک گذاری:

sportstartup

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *